U poslednje vreme baš volim da gledam dokumentarce, na razne teme. Sa vama bih podelila listu onih koje sam skoro odgledala putem Netflix platforme i koji su na mene ostavili utisak.
Conversation with the killer: Ted Bundy tapes
Moram da priznam da mi je kriminalni žanr (ako ga mogu tako nazvati) dokumentarca najzanimljiviji. Pretpostavljam da nema onog ko voli psihologiju a ne zanima ga mračna strana uma, profilisanje ubica i slične teme. Možda i ima, ali ja kao i obično, polazim od sebe. 🙂 Ovaj dokumentarac mi se dopao iz razloga što je tema serijski ubica koji je 70tih godina harao Sjedinjenim Američkim Državama i prilično namučio organe reda da ga uhapse. Dopalo mi se i to što su ubacili Tedove autentične snimke, video i audio. Dokumentarac čine 4 epizode koje otkrivaju kako je izgledao Tedov život, od detinjstva do poslednjih trenutaka života. Apsolutna preporuka za ljubitelje ovakvih tema.
Amanda Knox
Zamislite da ostvarite svoj san i odete u Italiju na studije. O onda zamislite da se vrlo brzo nakon vašeg dolaska u Italiju desi ubistvo i to ubistvo vaše cimerke. I povrh svega, za to budete optuženi vi. U epizodama ovog dokumentarca videćete kako je izgledao Amandin život,duga i nezvisna borba, kako je to kada se cela zemlja okrene protiv tebe, kada te razapinju u medijima i kako život piše neverovatne priče…
Jeffrey Epstein: Filthy Rich
Jako potresna tema i jako važna. Kroz četiri epizode ovog serijala svedočimo životima jednog beskrupuloznog bogataša, njegove devojke/verenice i mnogih devojaka koje su prošle kroz pakao poznajući ovakve osobe. Ako ste čuli za Jeffrey-a, znate o čemu se radi. Za one koji nisu, u pitanju je biznismen koji je podvodio maloletnice, seksualno ih zlostavljao a neke novčano stimulisao kako bi imale odnose sa njim i bile mu podane. Na stotine devojaka je prošlo kroz ovo tokom njegovog života, a samo je nekoliko skupilo hrabrost da pristane na snimanje dokumentarca i ispriča svoju stranu priče, kroz šta su sve prošle i kako su se osećale.
The Social Dilemma
Malo je reći da sam tokom gledanja ovog dokumentarnog filma ostala bez teksta. Svi znamo da društvene mreže nisu najsjaniji produkt ali ih svejendo koristimo. Isprva je ideja društvenih mreža bila povezivanje sa dragim ljudima koji ne žive blizu nas da bi to vremenom divergiralo u nešto potpuno drugačije. Od kada je na Facebook-u uvedena opcija like, kao da je cela poenta društvenih mreža podređena tome. Prikazivanju ulepšanog života, ulepšanih fotografija, selfie-a a sve zarad građenja lažnog samopouzdanja od tzv. ,,prijatelja” i ,,pratilaca”. Kroz devedestominutnu epizodu vidimo kako izgleda opsesivno korišćenje društvenih mreža, koliko uticaja mogu imati na nas, kako se prati svaki naš klik, koliko se zadržavamo na pojedinim postovima, šta lajkujemo, koje videe gledamo i sve to uz pratnju iskustvenih priča biviših radnika čuvenih kompanija poput Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest itd…
Za sada sam izdvojila ova četiri dokumentarca jer su me se najviše dojmili. Svakako ću vam uvek preporučiti onaj sadržaj koji smatram korisnim i zanimljivim. Pišite mi ukoliko imate neke predloge za mene, kada je ovakav tip filmova u pitanju. 🙂
_misspsychologist